gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

TÜED'den, iki ayrı ölüm aylığı bağlanabilmesi için yasal düzenleme talebi...

ANAYASA MAHKEMESİ: "Hak sahibine hem SSK’dan, hem de BAĞ-KUR’dan her iki aylığın ödenmesine karar verilmiştir..."

Türkiye Emekliler Derneği Genel sekreteri Gazi Aykırı, dul ve yetimlere iki aylık ödenmesini öngören Anayasa Mahkemesi’nin kararını Anadolu Ajansına değerlendirdi.

Verilen kararı hukukun zaferi olarak önemli bir uyarı olduğunu belirten Aykırı, gerek SGK, gerekse de TBMM, bu karar esasına göre gerekli düzenlemeleri yapması gerektiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Sosyal Güvenlik Kurumu, mevzuatta yapılan değişiklikleri kimi zaman farklı yorumlayarak, bağladığı aylıkları kesme yoluna gitmekte ve faizi ile birlikte geri istemektedir.

Kanun, genelgeler ve yargı kararlarında, aylıkların bağlanması ve bağlanmaması yönünde çok farklı uygulamalar bulunmaktadır. Bu durum, sosyal güvenlik sistemimizin eşitlik ilkesine ve mülkiyet hakkına zarar vermektedir. BAĞ-KUR kapsamında hak sahiplerine ikinci aylık bağlanmasını engelleyen 1479 sayılı Kanunun 45. ve 46. maddeleri, sorunun kaynağını oluşturmakta ve itirazlar bu yönde yapılmaktadır.

Bu konuda açılan davalarda; yerel mahkemeler ve Yargıtay, uyuşmazlıkları incelerken, her iki aylığın ödenmesine ilişkin farklı kararlar vermesi üzerine, hak sahipleri tarafından Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapılmıştır.

Bireysel başvuruda; 2007 yılında vefat eden eşinden dolayı 506 sayılı Kanun hükümlerine göre ölüm aylığı bağlanan başvurucunun 1995 yılında vefat eden babasından dolayı ikinci kez ölüm aylığını hak edip edemeyeceği hususunda 1479 sayılı Kanun'da yer verilen hükümler uygulayıcı durumundaki SGK ve yargı mercilerince farklı yorumlanmasına çözüm getirilmesi istenmiştir.

Anayasa Mahkemesi; SSK’dan eşinden aylık bağlanan bir hak sahibine, BAĞ-KUR’dan babadan veya anneden yetim aylığı alma talebini incelenmiş ve her iki aylığı alması yönünde karar vermiştir. Gerekçede; Anayasanın 35. maddesi gereğince, babadan bağlanan ve sonra iptal edilen yetim aylığı, mülkiyet hakkı kapmasında değerlendirilmiştir. Sonuçta, hak sahibine hem SSK’dan, hem de BAĞ-KUR’dan her iki aylığın ödenmesine karar verilmiştir.

SGK ve TBMM’ye Çağrı

Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrasında SGK ve TBMM, mevzuattaki eksiklikleri düzeltecek değişikliğe gitmelidir. Sosyal güvenlik hakkı, mülkiyet hakkı gibi değerlendirilmeli ve ölüm sigortasından hak sahiplerine bağlanan aylıkların ödenmesinde; evli olmama, sosyal güvenlik kanunları kapsamında çalışmama ve bu kapsamdaki çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almama koşulları dışında başka seçeneklerin değerlendirmeye alınmaması için ilgili mevzuatta değişikliğin yapılması için TBMM’ye büyük görev düşmektedir.”

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019