gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

TÜED, emeklilerin faturalarına düzenleme istiyor…

Genel Başkan Kazım Ergün: “Sert geçen kış mevsimi ve zamlar, emeklilerimizin ısınmak için ödediği faturaları katbekat artırdı. Doğalgaz, elektrik ve su faturalarından KDV ve ÖTV alınmaması emeklilerimizi bütçesini bir nebze de olsun rahatlatacaktır...”

ANKARA (AA) – ÖZCAN YILDIRIM – Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin doğalgaz, elektrik ve su faturalarından KDV ve ÖTV alınmaması talebinde bulundu.

Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜED Başkanlar Kurulunun 11 Mart’ta dünyada ve Türkiye’de yaşanan gelişmeler ile emeklilerin sorun ve taleplerini görüşmek üzere toplandığını söyledi.

Emeklilerimizin sorunlarının başında, emekli aylığı hesaplamalarındaki kayıplar ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranına göre emekli aylıklarına yapılan artışların geldiğini belirten Ergün, TÜFE oranlarındaki zamların emekli aylıklarını küçülten bir etkisi olduğunu dile getirdi.

“Ek ödeme oranı yüzde 10’a yükseltilmeli”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri yerine emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmasın isteyen Ergün, taleplerini şöyle sıraladı:

“Asgari ücretten vergi alınmaması, çalışanların ücretlerinde önemli bir artış getirmiştir. Her kesimden adaletli bir vergi alınması, vergi politikalarının temel ilkesidir. Emeklilere ödenen vergi iadesi karşılığı yüzde 4-5 ek ödeme oranları günümüzde değerini yitirdiğinden, ek ödeme oranı yüzde 10’a yükseltilmelidir. Bununla birlikte, bu yıl oldukça sert geçen kış mevsimi ve doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlar, emeklilerimizin ısınmak için ödediği faturaları katbekat artırdı. Doğalgaz, elektrik ve su faturalarından KDV ve ÖTV alınmaması emeklilerimizi bütçesini bir nebze de olsun rahatlatacaktır.”

“Seyyanen zam ve refahtan pay verilmeli”

Ergün, 2000 yılından sonra emekli olanların aylıklarını yükseltecek intibak düzenlemesini merakla beklediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Emekli olunan tarihlere bakılmaksızın, prim kazancı ve prim ödeme gün sayıları eşit olanlara, eşit aylık ödenmesi için intibak yapılmalıdır. Gelecekte emekli olacakların aylıklarında kayıpların olmaması için güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranlarında bütün dönemler için tek bir hesaplama yöntemi benimsenmelidir. Emeklilerimizin önemli bir bölümünün aylıkları günün şartlarında oldukça düşük kaldığından, emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmalı ve refahtan pay verilmelidir.”

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019