gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

TÜED AKADEMİK ÇALIŞMAYA KONU OLDU...

TÜED AKADEMİK ÇALIŞMAYA KONU OLDU...

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneğimiz, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde yüksek lisansını tamamlayan Mersin Vali Yardımcısı Vekili ve İl Hukuk İşleri Müdürü Haluk Nuri Ballı tarafından hazırlanan yüksek lisans tezinin konusu oldu.

Ballı, Genel Merkezimizi ziyaret ederek, Bilim Uzmanlığı unvanını kazanmasını sağlayan tezinin kitapçığını Genel Başkanımız Kazım Ergün'e takdim etti. Ziyarette; Genel Sekreterimiz Gazi Aykırı, Genel Mali Sekreterimiz Ömer Kurnaz, Genel Eğitim Sekreterimiz Arif Yıldız, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Abdülkadir Ersal ile Genel Başkan Danışmanlarımız; Av. Cafer Tufan Yazıcıoğlu, Av. Hilmi Şimşek, Namık Tan ve Mehmet Emin Tangören de hazır bulundular.

Ballı kitabını takdim ederken yaptığı konuşmada, "Sizlerle tanıştıktan sonra, emekliliğin ölümü beklemek değil, hayattaki tecrübenin yeniden canlandırılması olduğunu öğrendim. Emeklilik, ikinci bir hayatmış, bunu öğrendim. Türkiye Emekliler Derneği, Türkiye'nin çok önemli sivil toplum kuruluşlarından birisi. Gerek üye sayısının çokluğu, gerekse şube sayısının 113'ü bulmuş olması; ciddi bir STK olarak dikkatimi çekti. Sayın başkanın ve yönetim kurulu üyelerinin yakın ilgisi dolayısıyla da akademik çalışmamda son derece başarılı bir netice aldım.

Türkiye Emekliler Derneği yapmış olduğu faaliyetlerle, bugün belki birçok sendikamızın başaramadığı hizmetlere imza atmıştır. İsmi dernek olmasına rağmen, adeta bir sendika gibi faaliyetler sergileyen bir sivil toplum kuruluşudur. Bu bakımdan benim ilgimi çekmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de emekli örgütlenmesi, emekli sendikacılığı alanlarında seçkin bir kuruluş olan Türkiye Emekliler Derneği'nin anlatıldığı ilk akademik çalışma olarak literatürde yerini almış oldu" dedi.
Genel Başkanımız Kazım Ergün de yaptığı konuşmada, Türkiye Emekliler Derneğimizin çok güçlü bir kadrosu olduğuna değinerek; "Bütün hayatımız; vatan, millet ve devlet için ve temsil ettiğimiz kitle için projeler üreterek geçmiştir. TÜED bir toplumsal duyarlılık projesinin adıdır. Temsil ettiği kitlenin hak ve menfaatlerini en üst seviyelere taşımak amacıyla 50 yıldır aralıksız çalışmaktadır. Bu yönüyle de, bir istikrar sembolü olmuştur. Sizi tanımak da bu kuruluş ve bizler için büyük bir mutluluk olmuştur. Emeklilerin hayatını inceleyen, TÜED'in yıllar süren hak arama mücadelesini yücelten bir akademik çalışmaya imza atmanız bizler için ayrı bir mutluluk vesilesi olmuştur. Sizi yürekten alkışlıyoruz" dedi.

Haluk Nuri Ballı tarafından hazırlanan akademik çalışmanın önsözünde de şu ifadeler yer aldı:
" Ülkemizdeki demokratik katılımcı sivil toplumun gelişmesi amacıyla “örgütlü toplum” mücadelesi kapsamında, bugün ulaştığımız uluslararası düzeydeki seviyeye katkı veren, bu uğurda çile çeken milletimizin her bir ferdine tüm kalbimle minnettarlığımı sunar teşekkürü bir borç bilirim.
Sendikal Hakların elde edilmesi süreciyle başlayan kutlu dava da emekli, dul ve yetimlerin de kazanım elde etmesi için sosyal devlet anlayışını içselleştirmiş bir maneviyatla mücadele vererek, Türkiye Emekliler Derneği kurumsal kimliğini kazanmış başarının kahramanlarına Genel Başkan Kazım ERGÜN’ün şahsında emekli haklarının iyileştirilmesi mücadelesinde başarılarının devamını dilerim.
Yeniden akademik eğitim aldığım bu çalışma sürecinde destekleriyle her daim yanımda olan eşim Ayşe Gül BALLI ve çocuklarım Rabia, Zeyneb, Begüm ve Yusuf’a teşekkür ederim."

HALUK NURİ BALLI “Mersin İl Hukuk İşleri Müdürü/Mülki İdare Amiri”

Aslen Niğde/Ulukışla ’lı olan Ballı, bir banka müdürünün altıncı oğlu olarak 1967 yılında Kırıkkale’de dünyaya geldi. K. Maraş/Elbistan ’ta ilkokula başladı ve sırasıyla İstanbul Gazi Osman Paşa İlçesi Ülkü İlkokulu (1978 yılı), Vefa Poyraz Lisesi’nin orta (1981 yılı) ve lise kısmını (1984 yılı) bitirdi. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazanarak kaydını yaptırdı. 1989 yılında mezun oldu.

1990 yılında İçel (Mersin) Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine intisap etti. Kaymakamlık stajı sırasında; Vilayet stajı, Mülkiye Müfettişi ve Kaymakam Refikliği yaptıktan sonra Adana/Feke ve Hatay/Altınözü Kaymakam Vekillikleri yaptı. Sonrasında yabancı dil kursunu müteakiben İngiltere’de yabancı dil ve mesleki alanlarda sekiz ay süreyle eğitim aldı. Konya/Derebucak İlçesi Kaymakam Vekilliğinden sonra Kaymakamlık Kursu bitimi başarısı sonucu; 1994 yılında Karaman/Sarıveliler Kaymakamlığına asaleten atandı. 1995 yılında Çankırı/Şabanözü, 1996’da Kastamonu/Pınarbaşı, 1998’de Kilis/Musabeyli İlçelerinde Kaymakamlık yaptı. Ardından 1999 yılında Erzurum İl Hukuk İşleri Müdürü olarak vali yardımcılığı görevine de vekâlet etti. 2003 yılında Vali Yardımcısı olarak Aksaray İline atandı. Yeni İl Özel İdaresi Kanununun yürürlüğe girmesi ile kurucu Genel Sekreterlik yaptı. 2005 yılında Çankırı Vali Yardımcısı olarak atandı ancak geçici görevle Bolu Vali Yardımcılığı görevinde bulundu. 2006 yılında Sakarya Vali Yardımcılığına atandı. Aynı yıl başarılı sicili ve takdirleri dikkate alınarak 1.Sınıf Mülki İdare Amirliği Statüsüne yükseltildi. Ardından 2010 yılında Edirne İl Hukuk İşleri Müdürü olarak vali yardımcılığı görevine de vekâlet etti. Ağustos 2015 yılından bu yana Mersin İl Hukuk İşleri Müdürü olarak Vali Yardımcısı Vekilliği görevini de yürütmüştür.
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalında “İş Sağlığı ve Güvenliği Kapsamında Emeklilik Sendikacılığı Kavramı Yönünden Örnek Olay İncelemesi Türkiye Emekliler Derneği” konulu tezi ile 12 Şubat 2020 tarihinde yüksek lisansını tamamlamıştır. “Sükûnetin Sessizliğinde” isimli henüz yayınlanmamış şiir kitabı denemesi bulunmaktadır. Türk İdareciler Vakfı ile sosyal medya üyelikleri bulunmaktadır. Evli, dört çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019