gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

KURNAZ; “EMEKLİNİN MUTFAĞI YANGIN YERİ”

Kamu görevlilerinin 2 Ağustos’ta başlayacak 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri öncesinde açıklama yapan Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri Ömer KURNAZ;

“EMEKLİNİN MUTFAĞI YANGIN YERİ” dedi...

Kamu görevlilerinin 2 Ağustos’ta başlayacak 6.Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri öncesinde açıklama yapan Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri Ömer KURNAZ; “Emeklinin Mutfağı Yangın Yeri” dedi.

Memur sendikaları zam taleplerini hükümete ilettiler. Memurların talepleri gündemde tartışılırken Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz da emeklilerin taleplerine dair bir açıklama yaptı. Temmuz ayında aldıkları yüzde 8,45’lik artışın çok yetersiz kaldığını belirten Kurnaz, emeklilerin hayat pahalılığıyla artık baş edemediklerini söyledi.

TÜED Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz; TÜİK’in açıkladığı rakamların gerçek enflasyonu yansıtmadığını ve bu artış sistemine göre emeklilerin hak ettikleri artışları alamadıklarını söyledi.  TÜFE’ye endeksli yüzdeli zamların emeklilerin yaşam maliyetlerinde yaşanan artışları karşılamakta çok yetersiz kaldığını ifade eden Kurnaz: “Emekli aylıklarına yüzdeli zamlar yerine SEYYANEN ZAMLAR yapılmalıdır” dedi.

Açıklamalarına devam eden Kurnaz şöyle devam etti: 

EMEKLİNİN MUTFAĞI YANGIN YERİ

“TÜİK’in açıkladığı ile yaşadığımız enflasyon birbirinden çok farklı. TÜİK yıllık yüze 17,53 enflasyon açıklarken yıllık gıda enflasyonu yüzde 35’i geçti. Elektriğe, doğalgaza gelen zam ise yüzde 40’ı buldu. Emeklilerin mutfak ve fatura giderlerindeki yüksek artışların emekli aylıklarına yansıması sağlanmalı, enflasyon sepetinin emeklilerin harcama kalemlerine göre güncellenmesi gerekmektedir. Emeklinin gıdası var, evi yoksa kirası var, sağlık harcamaları ve faturaları var. Emeklinin enflasyonunu bunlar oluşturuyor. Bunlara baktığımızda TÜİK’in açıkladığı enflasyonun 2 katı enflasyonu var emeklinin. Emeklilerin alım gücünün her geçen gün gerilediği ortadadır ve aylıklarında iyileştirmeler yapılması şarttır.

Taban emekli aylıkların yetersiz kalması ve 2000 sonrasında emekli olanların intibakının yapılmaması, emeklilerimizi mağdur etmiştir. Bugün en düşük emekli aylığı yapılan zamlara rağmen hala 1.500 TL seviyesinde kalmıştır. Türk-İş, Temmuz ayında açlık sınırını 2 Bin 903 TL olarak açıkladı. Asgari ücret açlık sınırının da altında kaldı. Emeklilerin yüzde 70’inin asgari ücretin altında aylık aldığı düşünüldüğünde durum daha net anlaşılıyor. Bu yüzden en düşük emekli aylığı asgari ücretten az olmamalıdır. Temmuz’da yapılan artışa ilave olarak 1000 TL seyyanen zam verilmesi emeklileri bir nebze olsun dengeleyecektir.”

Tüfe’ye endeksli yüzdeli artışların aylıkları düşük olan emeklileri mağdur ettiğini söyleyen Kurnaz: “5510 sayılı Kanunun 55.maddesi değiştirilmeli ve emekli aylıklarına seyyanen zamlar ile birlikte refahtan pay verilmelidir” diye konuştu.

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019