gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

Kazım ERGÜN: Sosyal Güvenlik Hakları, Toplumun Ekonomik ve Sosyal Sigortası Olarak Görülmeli

Kazım ERGÜN: Sosyal Güvenlik Hakları,

Toplumun Ekonomik ve Sosyal Sigortası Olarak Görülmeli

 

Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle bir açıklama yapan; Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli aylıklarının insanca yaşamaya yetecek bir seviyede olması gerektiğine dikkat çekerek, aylıklarının hesaplanmasında ve artışında oluşan eşitsizliklere kalıcı bir çözüm getirilmesini istedi.

Sosyal Güvenlik Haftası'nı kutlayan TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, sosyal güvenlik haklarının korunması ve geliştirilmesi için mücadele verdiklerini belirterek, şunları söyledi:  

“Çalışma hayatının sonunda elde edilen ve kutsal bir hak olan emekliliğin korunması ve geliştirilmesi, sosyal devlet olmanın da bir yükümlülüğü olarak görülmelidir. Anayasamızda; emeklilik ve sağlık gibi temel insan hakları güvence altına alınmasına rağmen, sosyal güvenlik mevzuatında yapılan değişiklikler, emekli aylığına hak kazanma koşullarında ve emekli aylıklarının hesaplanmasında dönemsel eşitsizliklere neden olmuştur.

Emekli aylığına hak kazanma koşullarında ve aylıkların hesaplanmasında bir bütünlüğün kurulamaması nedeniyle, emekli aylıkları farklılaşmıştır. Emekli olunan tarihe bakılmaksızın, prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları eşit olan sigortalılara, eşit aylık bağlanması temel ilke olmalıdır.

Emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması için İNTİBAK yapılmalıdır. 6283 sayılı Kanunla 2000 öncesi emeklilere yapılan intibakın, 2000 sonrasında emekli olanlara uygulanmaması önemli bir eksiklik olmuş, emeklilerimizin büyük bir kısmı mağdur kalmıştır. 2000 sonrasında emekli olanların intibaklarının yapılması için Hükümetimize çağrımızı, bir kez daha tekrarlıyor ve talep ediyoruz.

Taban emekli aylığı hesaplanma sistemi yeniden belirlenmelidir. 2000 öncesi emeklilerin taban aylıklarıyla, 2000 sonrası emekli olanlara uygulanan taban aylıklar arasında büyük bir fark bulunmaktadır. SSK ve Bağ-Kur sigortalıları taban emekli aylıkları asgari ücret seviyesine yükseltilmelidir. Nisan 2020 itibariyle 1.500 TL’ye yükseltilen en az emekli aylığı uygulaması, olumlu bir gelişme olmakla beraber yeterli bir düzenleme olmamıştır. Burada yapılan iyileştirme önemli olmakla birlikte, emekli zamlarının da belirlenen taban aylıkların üzerine yapılması sağlanmalıdır.

Emeklilik ve sağlık hizmetlerinin korunması ve geliştirilmesi, ülkemizin en temel göstergesi olarak değerlendirilmelidir. Ülkemizin refahı ve gelişmişlik seviyesi, sosyal güvenlik haklarıyla ölçülmelidir.

Katkı payları, emeklilerimizin ödeme gücünü zorlamakta ve sağlık hakkını riske etmektedir. Bu nedenle, katkı paylarından emekliler muaf tutulmalıdır.

Emeklilerimiz zorunlu harcamalarında yüzde 8-18 arasında değişen Katma Değer Vergisi (KDV) ödemektedir. Vergi iadesinin kaldırılmasıyla birlikte emekliliklerimiz hak kaybına uğramıştır. Bu nedenle, vergi iadesi yerine getirilen yüzde 4-5 ek ödeme oranları yüzde 8-10’a yükseltilmelidir.

Ülkemizin ve bütün dünyanın içinden geçmekte olduğu zorlu pandemi sürecinde, açıkça anlaşılmıştır ki; ülkelerin en önemli gelişmişlik göstergesi, Sosyal Güvenlik sistemleridir. Birlik ve dayanışmanın da en güzel örneklerini sergileyen, bilhassa yaşlılarına verdiği değerle ve korumacılığıyla dünya gündemine oturan Türkiye, herkesi kucaklayan ve ayrım gözetmeksizin ücretsiz tedavi imkanı sunan sosyal güvenlik sistemiyle de, sosyal devlet anlayışına somut bir örnek sergilemiştir.

 Koronavirüs salgını ile mücadelede başarılı bir sınav verilmiştir. Sağlık sistemimizdeki başarı, ortak gururumuz olmuş ve sağlık hizmetlerinin yürütümünde kamunun önemi bir kez daha öne çıkmıştır.  Sağlık boyutunda başarının mimarları olan başta doktorlarımız olmak üzere, tüm sağlık çalışanlarımızı tebrik ediyor, gönülden kutluyoruz.

Diğer taraftan; bu süreçte Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığımız da büyük bir özveriyle çalışarak, emeklilerimizin sorunlarının çözümü boyutunda üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmiş; ikramiye ve emekli aylıklarının ödemelerinin öne çekilmesi ile birlikte en az aylık ödemesinin 1000 TL'den, 1500 TL'ye yükseltilmesini sağlamış ve ayrıca, tedavisi sürmekte olan vatandaşlarımızın rapor sürelerini uzatarak mağduriyetleri önlemiş, ilaç geri ödeme kapsamını da genişleterek önemli uygulamalara imza atmışlardır. Bu nedenle; başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere; Türkiye Büyük Millet Meclisimize, Hükümetimize;  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanımıza, Yönetim Kurulu Üyelerimize ve bütün SGK yetkilileri ile çalışanlarımıza, hiçbir aksaklık yaşanmadan sistemin çalışmasını sağladıkları için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Emeklisinin mutlu yaşadığı bir ülke dileğiyle, Sosyal Güvenlik Haftası kutlu olsun."

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019