gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

KAZIM ERGÜN:"Nakdi Destek Ödemesi Kapsamına Çalışan Emekli İşçiler de Alınmalı..."

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, ekonomik ve sosyal hakların ödenmesini öngören ve TBMM Gündeminde bulunan en son Kanun Teklifini değerlendiren bir açıklama yaptı. 

İstihdamın korunmasına bir bütün olarak bakılması ve ayrım yapılmadan nakdi destek ödemesine, işten çıkarılan veya ücretsiz izine ayrılan emekli çalışanların da dahil edilmesi gerektiğini belirten TÜED Genel Başkan Kazım Ergün; şunları söyledi. 

“Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile önemli destekler öngörülmektedir. Özellikle de 15 Mart 2020 tarihi itibariyle işsizlik sigortası ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçilere üç ay süreyle günlük 39,24 TL ödenek verilmesi ile gelir kaybının kısmen de olsa önleneceği ve bu süre içerisinde işçilerin iş güvencesinin sağlanacağı düzenlenmektedir.

Bu salgın sürecinde yapılan bütün destekler ve adımlar, devletin her bir insanımızın yanında olduğunu göstermektedir. Bu dönemde, her sektör ve çalışanların zor durumda kalması karşısında, devlet ve millet dayanışmasıyla yaşanan mağduriyetlere ortaklaşa çözümler aranmaktadır.

En son Kanun Teklifi de bu kapsamda hazırlanmış ve istihdamın korunması hedeflenmiştir. Bu olumlu adım yanında, işten çıkarılan veya ücretsiz izine ayrılanlara getirilen “nakdi destek” ödemesi uygulamasından emekli işçilerin kapsam dışı kalması, emeklilerimizi üzmektedir. 

Madde düzenlemesinde, işveren tarafından ücretsiz izine ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler ile işten çıkarıldığında işsizlik sigortasına hak kazanamayan işçilere, her hangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almamak kaydıyla üç ay süreyle aylık 1.077 TL nakdi destek ödeneği verilmektedir. Geçim zorluğu yaşayan emeklilerimiz çalışmak zorunda kalmıştır. Bu yönüyle çalışanlara bir bütün gözüyle bakılmalıdır. Bu eksikliğin düzeltilmesini ve “emekli işçilerinde nakdi destek kapsamına alınmasını talep ediyoruz.

Dernekler, Kooperatifler, Tarımsal Üretici Birlikleri ve TOBB gibi çeşitli kuruluşların genel kurul toplantılarının 31.7.2020 tarihine kadar ertelenmesi ile birlikte üç ay daha erteleme yetkisinin ilgili Bakanlara verilmesi öngörülmektedir. Bu düzenle yerinde olmuş ve insanların evde kalması için bir fırsat olarak görülmelidir.  

Kanun teklifiyle işveren kesimlerine de çeşitli destekler ile birlikte vergi, prim ve bazı ödemelerin ertelenmesi, yaşanan zorlukların aşılması için insanımıza güven vermektedir.”

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019