gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

KAZIM ERGÜN:"EMEKLİNİN GÜNDEMİ İNTİBAK..."

Sosyal güvenlik sistemimizin en temel eksikliği, norm ve standart birliğinin oluşturulamamasıdır. 4447 ve 5510 sayılı Kanunlar, emeklilik hukukunda bütünlüğü ve eşitliği sağlamaktan uzak kalmıştır. Güncellenme katsayısı ve aylık bağlama oranlarında yapılan değişiklikler, emekli aylıklarını küçülttüğünden, 2000 sonrası emeklilerimizin intibak talepleri yüksekten konuşulmaya başlamıştır.

İntibak; farklı tarihler ve farklı aylık hesaplama sistemlerine göre hesaplanan emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklerin giderilmesidir.

Gerek işçi statüsünde çalışanlar (4/a) ve gerekse de esnaf statüsünde (4/b) sigortalı olanlara farklı kanunlar uygulandığından, sosyal güvenlik sisteminin eşitlik ilkesi korunmamış ve farklı emekli aylıkları bağlanmıştır.

Her bir iktidar döneminde sosyal güvenlik sisteminde yapılan değişiklikler, emekli aylıkları arasında farklılıkları artırdığından, intibak ne zaman yapılacak soruları ile karşılaşıyoruz?

Türkiye Emekliler Derneği, emeklilerin hak ve hukukunu savunmakta ve 52 yıldır bu şekilde mücadele vermektedir. Hükümetin, intibaka duyarsız kalmaması gerekir. Çalışanların ve memur emeklilerin haklarında iyileştirmeler yapılırken, 2000 sonrasında işçi ve Bağ-Kur emeklilerin aylıklarında oluşan eşitsizliklerin düzeltilmemesi, bir burukluğa dönüşmüştür.

2000 öncesi emeklilerin intibakı yapılarak, haksızlıklara son verilmiş ve emekli aylıklarında eşitlik sağlanmıştır. Benzer düzenleme, 2000 sonrası emekliler için de yapılmalıdır.

İntibak; genel bir zam olarak görülmemelidir. İntibak; prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı aynı olanların aylıklarının eşitlenmesidir. 6283 sayılı Kanunla, 2000 öncesi SSK emeklilerinin intibakları yapılmış; 2000 sonrası emekliler için de benzer düzenleme yapılarak, aylıklarda oluşan dönemsel eşitsizliklere son verilmelidir.

Gösterge Sistemine Dönülmeli

Geçmişte, SGK yetkilileri ve uzmanlarıyla ortak çalışmalar yapan Derneğimiz, nimet/külfet dengesinin oluşturulması için gösterge sisteminin önemine dikkat çekmiştir. 2000 sonrası dönemde gösterge sisteminin kaldırılması ve karma sistem üzerinden hesaplanmanın yapılması, emekli aylıklarında kayıpları ve eşitsizlikleri artırmıştır.

1 Mayıs 2008 öncesinde memur olanlardan, emekli oldukları tarihlere bakılmaksızın derece ve kademesi aynı olan emekliler eşit aylık almaktadır. Emekli Sandığı’nda intibak bir sisteme dönüşmüştür. SSK ve BAĞ-KUR’da ise, emekli olunan tarih ve çalışılan dönemlerdeki kanun hükümlerine göre karma sistem üzerinden emekli aylıkların hesaplanması, farklılıkları artırmıştır.

2000 sonrası emeklilerin intibakının adil bir şekilde yapılması için prim kazançları esas alınarak, gösterge sistemine dönülmelidir. Gösterge değeri ve prim ödeme gün sayısına göre emekli aylıkları yeniden hesaplanmalı ve intibak farkları emekli aylıklarına ilave edilmelidir.

Hükümet, 3600 gösterge ve EYT ile birlikte eş zamanlı olarak intibakı da gündemine almalıdır.

Sosyal devlet ve sosyal güvenlik, emeklilerin haklarını teslim etmeli; emekli olunan tarihlere bakılmaksızın prim kazancı (gösterge değeri) ve prim ödeme gün sayısı aynı olanların emekli aylıkları eşitlenmelidir.

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019