gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

KAZIM ERGÜN: "EMEKLİLERİMİZ DE MÜJDE BEKLİYOR..."

Türkiye Emekliler Derneği( TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün; enflasyonun ağırlığının emeklilerce ağır bir şekilde hissedildiğine dikkat çekerek, "Beş aydır aynı aylığı almakta olan emeklilerimizin giderleri, her ay enflasyonla birlikte katlanarak büyüdü. Bu yüzden emeklilerimize bir iyileştirme yapılmalı, TÜİK rakamlarıyla bile çok ciddi boyuta ulaşmış olan alım gücü erimesi yerine konulmalı" dedi.

Ergün açıklamasında şunları söyledi:

"TÜİK rakamlarını gerçekçi bulmamakla birlikte, bu rakamları bile baz aldığımızda en düşük emekli aylığındaki alım gücü erimesi, yüzde 10,47 olmuştur. Yani Temmuz ayından bu yana; 1500 Lira olan en düşük emekli aylığının alım gücündeki erime, tam olarak 157 Lira'dır. Ortalama aylıklarımızın 2624 Lira olduğu kabul edildiğinde ise bu erimenin 274,73 Lira olduğu görülmektedir.

Bu rakamlar bizim uydurduğumuz rakamlar değil, bizzat TÜİK'in açıkladığı resmi rakamlardır. Üstelik biz de dahil olmak üzere, birçok otoritenin ve sendikaların "kabul edilemez" olarak tanımladığı rakamlardır. Ne yazık ki, hesaplanan bu alım gücü erimeleri, Aralık ayında daha da yükselecektir. Emeklilerimizin, açlık sınırının altında kalan aylıklarıyla geçinmesini bir yana bırakın, neredeyse nefes alamaz, sokağa çıkamaz hale geldiklerini artık bütün televizyonlar ve gazeteler yayınlamakta, iktidar ya da muhalefet olsun, bütün siyasilerimiz de bu gerçeği ifade etmektedirler.

Yapılması gereken ise çok açıktır. Doğalgaz faturasının ne kadar geleceğini artık kestiremediği için evinde battaniye altına oturup kombisini veya 4000 Lira'yı aşan kömür ton fiyatları yüzünden sobasını yakamayan emeklimizin, bu kışı sağ salim atlatabilmesi için bir iyileştirme yapılması artık kaçınılmaz olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızdan talebimiz, emekli aylıklarına seyyanen bir iyileştirme yapılmasıdır. Emeklilerimiz çok zor durumdadır ve umutla gelecek bir müjdeyi beklemektedirler.

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019