gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

'Her glokomlu görme engelli adayı'

Türkiye Emekliler Derneği ve Dünyagöz Hastanesi iş birliği ile 8-14 Mart Dünya Glokom Haftası etkinlikleri çerçevesinde ‘glokom’ hastalığı hakkında bir seminer düzenlendi.

Türkiye Emekliler Derneğinin toplantı salonunda düzenlenen seminerde konuşan Dünyagöz Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Kadriye Ufuk Elgin, glokom hastalığına dikkat çekti.

Glokom Uzmanı Prof. Dr. Kadriye Ufuk Elgin, göz hekimleri tarafından glokom hastalığının “görmenin sinsi hırsızı” olarak adlandırıldığını ifade ederek, “Glokom hastalığı, bir göz hekiminin bile farkına varmadan kör edebiliyor. Glokom, her gün her saat görmeyi yavaş yavaş azaltıyor. Adeta kanser kadar sinsi olan bu hastalık, geç kalındığında çok üzücü sonuçlar doğuruyor. Genellikle rutin göz muayenelerinde teşhis edilen glokom hastalığında erken tanı, büyük oranda hastayı kör olmaktan kurtarıyor.” dedi.

“Glokom sinsi bir hastalık”

Glokom hastalığını göz sinirinin erken yaşlanması gibi düşünelim diyen Elgin, şöyle konuştu:

“40 yaşlarında bazı kişiler görsel kabiliyetlerini yitiriyorlar ve maalesef göz hastalıkları içerisinde en sinsi hastalık olan glokom. Glokom hastalarında görme alanı kenarlardan daralmaya başlıyor. Dolayısıyla hastalar hastalığı ileri evrelere kadar maalesef anlamıyorlar.

Çünkü kenarlardan daraldığı için kenardan görmediğinin farkında değil. Hastalık ilerleyip merkeze geldiğinde görme bozulduğunda çoğu hastamız anlıyor. Ne yazık ki bu çok geç bir evre oluyor. Giden görme kaybı geri getirilemiyor.”

“Yüksek göz tansiyonu sadece bir risk faktörü”

Prof. Dr. Elgin, halk arasında glokom hastalığının ‘göz tansiyonu’ olarak bilindiğini söyleyerek, “Göz tansiyonu ile glokom aynı hastalık değil. Yüksek göz tansiyonu sadece bir risk faktörü.

Gözün içindeki sıvı bu sıvının sinirlere yapmış olduğu basınç göz tansiyonudur. Normalde de 21 milimetrenin altında olmalıdır. Yüksek olduğu zaman göz sinirlerini yavaş bir şekilde tahrip eder. Görme alanı daralır ve son evrelerde körlükle sonuçlanır.” ifadesini kullandı.

“Bugün dünyada yaklaşık 90 milyon glokom hastası olduğu biliniyor”

Körlüğüne neden olan hastalıkların başında glokomun geldiğini belirten Prof. Dr. Kadriye Ufuk Elgin, hastalığın yaygın bir hastalık olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Sinsi olduğu kadar yaygın da olan glokom, körlüğe sebep olan hastalıkların başında geliyor. Özellikle de ülkemizde en sık görülen açık açılı formu, hiçbir bulgu vermeden gözü körlük noktasına kadar getirmektedir. Bugün dünyada 80-90 milyon glokomlu olduğu bilinmektedir. Her glokomlu “potansiyel görme engellidir.” Tanı konulduktan sonra tedavisi mümkün olan glokom hastalarının ilaçlarla veya ameliyatlarla körlüğe gidişi engellenebiliyor. Ancak görmesini yitirmiş bir gözün tekrar görmesi mümkün değil. Kanser kadar sinsi olan glokom, geç kalındığında çok üzücü sonuçlar doğuruyor. Göz içinde yarattığı basınç sebebiyle kaybına yol açtığı görme siniri liflerini eski haline döndürmek mümkün olmuyor. Biz glokom ile ilgilenen hekimler, ameliyat ve ilaçlı tedavi yöntemleriyle kalan görme sinirlerini yaşatmaya çalışırız.”

Prof. Dr. Ufuk Elgin, her yaşta glokom rahatsızlığıyla kişinin karşılaşabileceğine dikkati çekerek, “Hastalık o kadar sinsidir ki bir göz doktoru bile kör olana kadar glokom olduğunu fark etmeyebilir. Glokom genellikle 40-50 yaş üstünde görülmekle birlikte genç bir insanda, hatta bir bebekte de rastlanabilir. Yaşla beraber sıklığı artmaktadır.” diye konuştu.

“Erken tanı konmuş hasta çok şanslı”

Erken tanı konmuş hastaların çok şanslı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ufuk Elgin, şunları kaydetti:

“Glokom, her gün her saat görmeyi yavaş yavaş azaltır. Hasta bu süreçte herhangi bir ağrı, kızarıklık gibi hissetmez. Görme çevreden kapanarak ilerlediği için uzun süre görme azalması da olmaz. Bu nedenlerle, glokom tanısı, genellikle gözlük muayeneleri sırasında tesadüfen konulmaktadır. Erken tanı konmuş olan şanslıdır ve kör olma riski yoktur. Bu nedenle, genetik olarak geçişini bilen toplumlarda erken saptanma oranı daha yüksektir. Eğitim seviyesi düştükçe glokomun sebep olduğu körlük oranı artar.”

40 yaş üzerindeki hastaların çok dikkat etmesi gerektiğini dile getiren Elgin, glokom hastalığının risk faktörleri olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Elgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ailesinde göz tansiyonu geçmişi olan, diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon, kalp- damar hastalığı, migren ve akciğer hastalığı varsa glokom için risk faktörüdür. Örneğin miyopsak çocukluğumuzdan beri miyop hastasıysak glokoma bir davetiye vardır, risk faktörüdür. Bunun yanı sıra göz ameliyatı ve göz travmaları da glokom için büyük bir risk faktörü taşıyor. Kişi katarakt ameliyatı geçirdi ama ileride glokoma risk faktörü olabilir. Dolayısıyla risk faktörü olan kişilerin çok daha duyarlı olması gerekiyor.”

“Glokom hastalığı tedavi edilen bir hastalık”

Tedavide medikal, cerrahi ve lazer seçeneklerinin mevcut olduğunu da anlatan Elgin, şu bilgileri verdi:

“Glokom hastalığı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ama giden hasarlar maalesef geri gelmiyor. Bazı hastalar glokomu çok geç evrelerde farkına varabiliyor. Giden hasar geri getirilemiyor. Glokom hastaların tedavisinde damlalar kullanıyoruz. Bu damlalar gözün içindeki sıvının yapılmasını azaltıyor ya da sıvının dışarı atılmasını sağlıyor. Bu damlaları doktorunuzun önerdiği saatte ve dozda almanız gerekiyor. Bu çok önemli. Eğer hasta bunu ciddiye almazsa hastalık ilerleyebilir. Bazen bu damlarlar yeterli olmuyor. O zaman cerrahi ya da lazer seçeneklerinden birini uygulayabiliyoruz.”

Prof. Dr. Ufuk Elgin, her bireyin senede bir kez göz hekimine görünmesini tavsiye ederek, “Yılda bir kez göz hekimine muayene olmak çok önemlidir. 40 yaş üzerinde yılda 1 kez yapılan göz muayeneleri ile bu hastalık artık sinsi olmaktan çıkar ve adeta ‘hırsız’ yakalanmış olur.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019