gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

ERSAL, EMEKLİLERİN TALEPLERİNİ BAKAN BİLGİN’E İLETTİ…

“20 Yıl Önce En Düşük Emekli Aylığı Asgari Ücretin Üzerindeydi”

Türkiye Emekliler Derneği Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Isparta Şube Başkanı Abdülkadir ERSAL, bir ziyaret için Isparta’da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN’e emeklilerin çözüm bekleyen talepleri hakkında bilgi sundu.

TÜED Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Abdülkadir Ersal, bir ziyaret için Isparta’da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e, emeklilerimizin çözüm bekleyen talepleri hakkında bir dosya sundu. Başta intibak olmak üzere; emeklilerin bayram ikramiyeleri, ek ödemeleri, asgari ücretin altında kalan aylıkları promosyon adaletsizliği ve sağlıkta katkı payları gibi sorunları da yüz yüze dile getiren Ersal, şunları söyledi:

“Yaklaşık 20 yıl önce en düşük emekli aylığı asgari ücret seviyesinin de üzerindeydi. Ancak, geçen zaman içerisinde giderek eriyen en düşük emekli aylığı bugün neredeyse asgari ücretin 3’te 1’ine düşmüş durumdadır. Burada çok açık ki bir yanlışlık var, bir adaletsizlik var. Giderek artması gereken emekli aylıkları giderek alım gücünü yitiriyor. Bu durumun mutlaka düzeltilmesi gerekiyor. Açlık sınırının 5000 TL’yi aştığı bir dönemde 1500 TL civarında olan taban emekli aylıkları hazine katkısıyla bile ancak 2500 TL’yi bulabildi. Burada bir adaletsizlik var. Burada emekliye yapılan bir haksızlık var. Sayın bakanımıza bütün bu sorunlarımızı anlatma fırsatı bulduk. Kendileri de, taleplerimizi dikkatle dinledi. Umuyor ve diliyoruz ki, bu taleplerimiz yerine getirilir ve söz verildiği gibi Temmuz ayında yapılacak ek düzenlemelerle emeklinin durumu iyileştirilir”

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019