gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

ERGÜN YAŞLILIK ÇALIŞTAYI'NDA KONUŞTU: " 65 YAŞ AYLIĞI ASGARİ ÜCRET KADAR OLMALI..."

Genel Başkanımız Kazım Ergün, AK PARTİ Sosyal Politikalar Başkanlığı tarafından düzenlenen Yaşlı Dostu Yenilikçi Politikalar Çalıştayı’na katıldı.

Genel Başkanımız Kazım Ergün, AK PARTİ Sosyal Politikalar Başkanlığı tarafından düzenlenen Yaşlı Dostu Yenilikçi Politikalar Çalıştayı’na katıldı.

Çalıştaya; Sosyal Politikalar Başkanı Jülide Sarıeroğlu, ASH Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatma Öncü, Bakanlık Bürokratları, Milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşları da katıldı.

Yaşlılarımızın rahat ve insan onuruna yakışır hayat standartlarına sahip olabilmesi için gerçekleştirilen çalıştayda, Genel Başkanımız Kazım Ergün, Türkiye Emekliler Derneğimizin görüşlerini topluluğa sundu.

Ergün konuşmasında şunları söyledi:

" 2010 yılında Anayasamızın 10. Maddesiyle yaşlılarımıza pozitif ayrımcılık getirilmiştir. 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ücretsiz ulaşım hakkını tanıyan 4736 sayılı Kanun, 12 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe girmiş ve yaşlı nüfusumuza önemli bir destek olmuştur. İlk defa Beş Yıllık Kalkınma Planı Yaşlılık Özel İhtisas Komisyonu kurulmuş ve yaşlıların konuları kapsamlı olarak değerlendirilmiştir. Ak Parti Hükümeti döneminde 20-22 Şubat 2019 tarihinde 1. Yaşlılık Şurası yapılmıştır. Oluşturulan komisyonlarda Derneğimiz temsil edilmiş ve katkı vermiştir. Sağlık hizmetlerinde yaşlılarımıza öncelik tanınmasını çok değerli buluyoruz. Yaşlılarımıza yönelik yapılan bu değişiklikler ve hizmetler için Hükümetimize teşekkür ediyorum.

Derneğimizin Gazi Üniversitesiyle birlikte yaptığı “Emekli Yaşlı Profili” bir ilktir. Belli aralıklarla yapılan bu anketimizle, emeklilerimizin sosyo-ekonomik durumları değerlendirilmiştir. Derneğimizin yaşlılık hukuku alanındaki yayınları dünyada da ilgi görmüştür. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Altındağ Belediyesi ile birlikte AB projeleri yürütülmüştür. Derneğimizin ve İtalya’nın proje ortağı olduğu Avrupa Birliği Sivil Dönüşüm Programında, yaşlı hakları alanında ağ ve platformların oluşturulması değerlendirilmiştir.

Türkiye Emekliler Derneği, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Altındağ Belediyesi, Portekiz, İspanya ve Almanya yer aldığı GAP-IOS Altın Çağ AB Projesiyle, yaşlıların sosyal hayatta katabilecekleri bilgileri dijital olarak öğrenmelerine destek verilmektedir. AGE-EUROPE (AB Yaşlılık Platformu), Birleşmiş Milletler Sivil Toplum Bilgi Ağı’nda Derneğimiz temsil edilmektedir. Derneğimiz; Yaşlı Hakları için kurulmuş olan The Global Alliance üyesidir.

Derneğimiz; Birleşmiş Milletler Yaşlı Hakları Çalışma Grubunda ve Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu Yaşlanma Daimi Çalışma Grubu akredite edilmiş kuruluş olarak temsil edilmektedir. Birleşmiş Milletlerde yapılan yaşlı hakları çalışmalarına destek veren çok az ülkeden biri olmamızı sağlayan Hükümetimize teşekkür ederiz.

Önerilerimize gelince;

- Anayasamızın 10. Maddesine ilişkin uyum yasaları çıkarılmalıdır. Uzun süreli bakım modeli getirilmelidir.

- Yaşlı ve emeklilerimizden sağlık katkı ve katılım payları alınmamalıdır.

- Sosyal güvenlik kapsamında ödenen emekli aylıklarında adalet ve eşitlik sağlanmalıdır.

- 65 yaşlı aylığı asgari ücret seviyesine getirilmelidir.

- Yaşlı dostu konut ve çevre normları ile ilgili standartlar oluşturulmalıdır.

- Yaşlılarımızın kamuya ait tesislerden yararlanarak tatil yapabilmeleri konusundaki

Hükümetimizin önerisi hayata geçirilmelidir.

- Ücretsiz ulaşım uygulamasında yaşanan aksaklıklar, bu alanda çalışan derneklerce oluşturulacak sivil gözlemcilerle denetlenmeli ve sorunlara mülki amirlerce anında mücadele edilmelidir.

- Evde bakım aylığı ödenmesinde aranan koşullar hafifletilmeli ve insani destek verilmelidir.

- Evde yaşlılarımız için bakıcı elamanı yetiştirilmesi ve temini noktasında gerekli adımlar

atılmalıdır.

- Konut sahibi olmayan yaşlılarımızın barınmasında; su, elektrik ve ısınma giderlerinde

sosyal destek sağlanmalıdır.

- Yaşlılık hukuk çalışmaları üniversitelerde ayrı bir hukuk dalı olarak benimsenmesi için YÖK tarafından değerlendirilmelidir."

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019