gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

ERGÜN: "EMEKLİ AYLIKLARINA İYİLEŞTİRME ŞART..."

Aylık artışlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün; açıklanan enflasyon oranlarının emeklilerin harcamalarındaki artışın çok altında kaldığına dikkat çekerek seyyanen zam yapılması talebinde bulundu.

ERGÜN: "EMEKLİ AYLIKLARINA İYİLEŞTİRME ŞART..."

Aylık artışlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün; açıklanan enflasyon oranlarının emeklilerin harcamalarındaki artışın çok altında kaldığına dikkat çekerek seyyanen zam yapılması talebinde bulundu. Ergün açıklamasında; “Emekli aylıkları arasındaki makasın giderek açılması gerekçesiyle, emekli aylıklarına iyileştirme yapılması kaçınılmaz oldu. Emeklisini mutlu etmeyen toplumlar geleceğe güvenle bakamaz ve sosyal barış sağlanamaz. Bu nedenle; aylık hesaplama ve artış sistemi değiştirilmeli, intibak yapılmalı” dedi.

Açıklanan enflasyon oranının emeklinin ve diğer dar gelirlilerin harcamalarını gerçek anlamda temsil etmediğini vurgulayan Kazım Ergün şunları söyledi;

“2019 Aralık ayı enflasyonu %0,74 olarak açıklanmıştır. Aralık ayında en yüksek artış, %2,93 ile gıda maddelerinde yaşandı. Emeklilerin en temel ve zorunlu harcamaları olan gıda, doğalgaz, elektrik ve su gibi giderlerin, açıklanan 6 aylık artışının %6,49 oranının çok üzerinde olması; emeklilerin mağduriyetini bir kez daha ortaya koymuştur. Gerçek enflasyonun mağduru olan emeklilerimiz için yüzdeli artışlar, emekli aylıkları arasındaki makası giderek açan bir uygulamaya dönüştü.

Türkiye Emekliler Derneği, emekli aylıklarının kendi içinde adaletli olması için, intibak yapılması gerektiğini ısrarla savunmaktadır. Son olarak 2019 yılı Aralık ayında; Sayın Cumhurbaşkanımıza bir mektup gönderilerek, emekli aylıklarında uygulanan hesaplama ve artış sisteminin değiştirilmesi talep edilmiş ve emekli aylıklarında adaletin sağlanması için prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları eşit olanların emekli aylıklarındaki farklılıkların giderilmesi, bu nedenle de intibakın yapılması istenmiştir.

TUİK tarafından açıklanan 6 aylık % 6,49 tüfe artışına göre emekli aylıkları yeniden hesaplandı. Buna göre; 2000 öncesinde emekli olanların Ocak 2020’de SSK’da en düşük emekli aylığı ek ödeme dahil 2111,46 TL; Bağ-Kur’da en düşük esnaf emekli aylığı ek ödeme dahil 1783,93 TL; memur emekli aylıklarına toplu sözleşme gereğince %5,49 artışla en düşük memur emekli aylığı ek ödeme dahil 2572 TL olarak hesaplandı.

Sistem değişikliği nedeniyle; 2000-2008 arası emekli olanların en düşük SSK aylığı ise ek ödeme ile birlikte 1386,81 TL olarak hesaplanmaktadır. Ekim 2008 sonrası en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları arasında 1000 TL’nin altında olanların aylıkları ise ek ödeme dahil 1000 TL olarak ödenmeye devam edilecek.”

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019