gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

ERGÜN: BU HESAP YANLIŞ...

KAZIM ERGÜN: "EMEKLİNİN GERÇEK ENFLASYONU BU DEĞİL..."

TÜED Genel Başkanımız Kazım Ergün, TÜİK enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından yaptığı değerlendirmede, yapılan hesaplamaların emeklinin gerçek geçim sıkıntısını yansıtmadığını belirtti. Rakamların gerçeği yansıtmadığını belirten TÜED Başkanı Kazım Ergün, TÜİK’in adeta emeklilere düşük zam verilmesini sağlayacak şekilde kurgulandığını ileri sürdü. Ergün, 10 milyonu aşkın emeklinin Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) insafına terk edildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Türkiye İstatistik Kurumu Haziran Ayı tüfe artışını yüzde 1,94 olarak açıkladı. Bunun sonucu olarak, altı aylık tüfe artışı yüzde 8,45 hesaplandı ve bu orana göre emekli aylıklarına zam yapılacak.

Son altı ayda emeklilerimizin harcamalarına bakıldığında; gıda maddelerinde düşmenin mevsimlik özellikler yanında diğer mutfak harcamalarında ciddi artışlar yaşanmıştır. Ortalama madde fiyatlarının belirlenmesinde çarşı-pazar ile TÜİK’in fiyat tespit ettiği yerler ile ilgili büyük farklılıkların olması, tüfe oranına göre emekli aylıklarına yapılan zamları aşağı çeken bir etki yaptığından, bu artış sistemine göre emeklilerimizin hak ettikleri zamları alamadığını görüyoruz. Bu nedenle, emekli aylıklarına yüzdeli zamlar yerine SEYYANEN ZAMLAR yapılmalıdır.

Taban emekli aylıkların yetersiz kalması ve 2000 sonrasında emekli olanların intibakının yapılmaması, emeklilerimizi korumasız bırakmıştır. Bugün en düşük emekli aylığı yapılan zamlara rağmen hala Bin 500 TL seviyesinde kalmıştır. Taban emekli aylıkları asgari ücret ile eşitlenmeli ve yapılacak intibak düzenlemesiyle emekli aylıklarında iyileştirme ve eşitlik sağlanmalıdır."

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019