gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

Emekliye seyyanen zam!

Milyonlarca emekli Ocak zammını bekliyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Ocak'ta, 6 aylık enflasyon oranında zam alacak. Artışın yüzde 6.65 ya da yüzde 6.82 olması beklenirken; TÜED'den 'Sistem değişsin, zamlar seyyanen olsun' çağrısı geldi..

Emekliye seyyanen zam! Milyonların gözü bu haberde

Milyonlarca emekli Ocak zammını bekliyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Ocak'ta, 6 aylık enflasyon oranında zam alacak. Artışın yüzde 6.65 ya da yüzde 6.82 olması beklenirken; TÜED'den 'Sistem değişsin, zamlar seyyanen olsun' çağrısı geldi.

Enflasyona endeksli zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak zammını merakla beklerken; Türkiye Emekliler Derneği'nden (TÜED) hesaplamada yeni sistem önerisi geldi.

Öneride, "Enflasyona endeksli zam sistemi bırakılsın. Seyyanen artış yöntemine geçilsin." deniliyor.

Mevcut sistemde SSK ve Bağ- Kur emeklileri her yıl Ocak ve Temmuz'da 6 aylık enflasyon oranında zam alıyor.

Yılın ilk yarısındaki enflasyon oranı Temmuz zammını, ikinci yarısındaki enflasyon oranı ise maaşlarda yapılacak Ocak artışını gösteriyor.

9 milyonu aşkın SSK ve Bağ-Kur emeklisinin Ocak zammı yaklaşırken, enflasyon tahminleri artışın yüzde 6.65 ya da 6.82 olabileceği yönünde bulunuyor.

TÜED Başkanı Kazım Ergün ise enflasyona endeksli maaş artış sisteminin beklentileri karşılamadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenmiş enflasyon sepeti hesaplamaları, emeklilerin harcama kalıplarına uymuyor. Kanun değiştirilmeli ve seyyanen zamlar ile birlikte refahtan da pay verilmelidir."

 

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019