gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

EMEKLİLERE BAYRAM İKRAMİYESİNİN ÖDEME KRİTERLERİ

Araştırma Müdürümüz Namık TAN,
emeklilerimize ödenecek bayram ikramiyelerinin
kıstaslarını değerlendirdi:

TAN: " BİRDEN FAZLA DOSYADAN GELİR VE AYLIK ALANLARAEN FAZLA ÖDEMEYE İMKAN VEREN BİR TEK DOSYA ÜZERİNDEN ÖDEME YAPILIR..."

EMEKLİLERE BAYRAM İKRAMİYESİNİN ÖDEME KRİTERLERİ
Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara ikramiye ödenmektedir.
Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde ödenen 1.000 TL ikramiyenin esasları şu şekilde belirlenmiştir.
Birden Fazla Dosyadan Gelir ve Aylık Alanlar:
Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara en fazla ödemeye imkân veren bir dosya üzerinden ödeme yapılır. Örnek; emekli aylığı ile birlikte vefat eden eşinden dolayı ölüm aylığı da alan bir emekliye, en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden 1.000 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir.

a) Sürekli İş Göremezlik Geliri Alanlar:
İş kazaları ve meslek hastalıkları sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranı üzerinden ikramiye ödenir. Örnek; meslekte kazanma gücü kayıp oranı %45 olması nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, 1.000 TL'nin %45'i oranında yani 450 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir.

b) Dul ve Yetim Aylığı Alanlar:
Vefat eden sigortalılardan gelir ve/veya aylık almakta olan hak sahiplerinin bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında ödenir. Örnek; eşinin vefat etmesi nedeniyle %50 hisse oranı ile eşe, %25 hisse oranı ile yetim çocuğa ölüm aylığı ödenmesi halinde; 1.000 TL tutarındaki bayram ikramiyesi hak sahiplerine hissesi oranı esas alınarak ödeneceğinden, eşe 500 TL, yetim çocuğa ise 250 TL tutarında bayram ikramiyesi ödemesi yapılır.

c) Yurtdışı Borçlanması Yapan Emekliler:
Yabancı ülkelerle akdedilen sosyal güvenlik sözleşmeleri uyarınca kısmi gelir veya aylık alanlara, ülkemiz mevzuatına tabi olarak geçen prim ödeme gün sayılarının, sosyal güvenlik sözleşmesine göre nazara alınan toplam prim ödeme gün sayısına olan oranı esas alınır. Örneğin, toplam prim ödeme gün sayısının yüzde 15’ni borçlanan emeklilere yüzde 15 oranı esas alınarak 150 TL ikramiye ödenir.

Emeklilere ödenecek ikramiyelerin tarihleri şu şekilde belirlenmiştir:

Tahsis numarasının son rakamı 17, 18, 19 olanlara 7 Nisan,
Tahsis numarasının son rakamı 20, 21, 22 olanlara 8 Nisan,
Tahsis numarasının son rakamı 23, 24 olanlara 9 Nisan,
Tahsis numarasının son rakamı 25, 26 olanlara 10 Nisan
Bağ-Kur ve Emekli Sandığı Emeklilerine 11 Nisan

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019