gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

EMEKLİLER DE "MUHTAÇ" GRUBUNA GİRMİŞ OLDU...

SOSYAL DESTEK PROGRAMI'NA EMEKLİLER DE DAHİL EDİLDİ...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Türkiye ürettiğini paylaşıyor”, açıklaması ile çalışanlar ve emekliler de dahil olmak üzere, dar gelirli ailelere sosyal yardım yapılacağını bildirdi. Sosyal destek ödemesinden yararlanmak için hanede kişi başına düşen gelirin; net asgari ücret tutarının 3’de biri olan, 1833,3 TL’den az olma koşulu aranacak. 

Başvurular, e-devlet üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca da alınabilecek. Ödeme tutarları; her ay 450, 550, 600 TL arasında olacak.

YORUM: EMEKLİLER DE "MUHTAÇ" GRUBUNA GİRMİŞ OLDU...

Sosyal devlet, emekli aylıklarının seviyesi ile ölçülebilir. "Türkiye, refahı paylaşıyor" açıklaması çok kıymetli olmakla birlikte, emeklilere refahtan pay verilmesi, insanca yaşamaya yetecek bir gelir ve aylığın ödenmesi, sosyal güvenliğin asıl güvencesi olarak görülmelidir.

2000 sonrası dönemde çalışanlara bağlanan emekli aylıkları değer kaybetmiş, alım gücünde ciddi kayıplar yaşanmıştır.

Örneğin; en az aylık ödemesi olan 3 Bin 500 TL'yi almakta olan bir emeklimiz, eşiyle birlikte yaşadığını varsayarak, hanede kişi başına düşen gelir Bin 750 TL olmaktadır. Bu durumda; bu aile Sosyal Destek Ödemesi'nden yararlanabilecektir. Dul ve yetim aylığı alanların büyük çoğunluğu da bu kapsamda olacak ve Sosyal Destek Ödemesi için müracaat edebilecektir.

Hükümete çağrımız; sigortalıların gelecek güvencesi olan aylık hesaplama sistemlerinde değişikliklere gidilmesi, 2000 sonrası emeklilerin intibakının yapılması ve asgari emekli aylığının asgari ücretle eşitlenmesidir.

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019