gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

EMEKLİ ZAMLARI 3 AYDA ERİDİ…

– TÜİK GÜVEN VERMİYOR!

– EMEKLİ ZAMLARI 3 AYDA ERİDİ…

– EMEKLİ SOSYAL YARDIM YAPILMASINI BEKLİYOR…

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, TÜİK’in güven vermeyen enflasyon rakamlarına rağmen, emekli zamlarının 3 ay içinde eridiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan, Mart 2022 ayına ilişkin tüketici fiyat artışlarının, çarşı-Pazar ile uyumlu olmadığı, bir kez daha net bir şekilde görülmüştür. Emeklinin ve çalışanların ücretlerinin belirlenmesinde tek yetkili olan Türkiye İstatistik Kurumu, emekli aylıklarının erimesinde de tek sorumlu olmaktadır.

Ekmek, çay, şeker, bulgur, pirinç, yumurta, baklagiller ve sebzeye erişim, emekliler için lüks olmaya başlamıştır. Emeklilere ödenen aylıklar yetersiz kaldığından, emekli pazara gidemiyor. Emeklilerin yüzde 90’ı açlık sınırının altında aylık aldığından, açlık ile boğuşur duruma gelmiştir.  Yoksulluk sınırının 16 bin lirayı aştığı bir dönemde, emeklilerimiz yoksul sayılmaktadır. Emekli aylıklarına sosyal yardım yapılmaması, en önemli eksiklik olarak görülmeli ve 2000 öncesi dönemde olduğu gibi, emeklilerimize sosyal yardım yapılmalıdır. Emeklilerimiz, Ramazan ayında iftarlık dahi alamıyor. Bu nedenle, emekliler ek zam yapılmasını bekliyor.

409 maddeden oluşan emekli sepetinde yer alan ağırlıklar, fiyatların düşmesinde de belirleyici olmaktadır. Örneğin, gıda ve konutun zorunlu harcamalardaki payı yüzde 60’ı geçmesine rağmen, TÜİK bu oranları 39,44 olarak aldığından, yüksek fiyat artışlarının enflasyondaki payını azaltan bir etki yapmaktadır. Gıda ve konutun ağırlıklarının düşürülmesiyle, tüketici fiyat artışlarını da aşağıya çeken bir etki yapmaktadır.

TÜİK’in ortalama fiyat artışlarının, çarşı-pazarla uyumlu olmadığından, hesaplamalara olan güven giderek kaybolmaktadır.”

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019