gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

Emekli maaşlarındaki adaletsizlik son bulsun

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin sorunlarını gazetemize anlattı… Ergün, emekli maaşlarındaki adaletsizliğin son bulmasını istedi.

Emekli maaşlarındaki adaletsizlik son bulsun...

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin sorunlarını gazetemize anlattı… Ergün, emekli maaşlarındaki adaletsizliğin son bulmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası gözler EYT’ye ve onun üzerinden Türkiye’de emeklilik konusuna döndü. Konu ile ilgili konuşan Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin yaşadıklarını gazetemize anlattı.

 

KİRA GİDERİ EMEKLİLERİN BELİNİ BÜKÜYOR

Emeklilerin üçte birinin konut sorunu yaşadığını dile getiren Ergün, “Ülkemizdeki 12 milyon olan emeklinin 3 milyon 300 bininin başını sokacak kendilerine ait bir evleri yok. Zaten kuş kadar olan aylıkları ile geçinmeye çalışan emekliler için kira önemli bir harcama. Neredeyse gelirinin yarısını oraya ödemek zorunda kalıyor. Bir de bunun üzerine emekliler hem faturaları hem de kendisinin ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor” diye konuştu.

 

GEÇİM DERDİ BİR YANDAN, SAĞLIK SORUNLARI BİR YANDAN

Emeklilerin geçim derdinin yanında bir de sağlık sorunları olduğunun altını çizen Ergün, “Emeklilerimizin yaş nedeniyle kaynaklı sağlık sorunları var. Bu nedenle de emeklilerin ayağı eczane ve hastanelerden eksilmiyor. Ancak emeklilerin sağlığını düşünmesi de kendilerine masraf olarak geri dönüyor. Çünkü onlardan muayene ve katkı payı adı ile para kesiliyor. Buradan yetkililere şu çağrıda bulunmak istiyorum, ülkenin emeklisi, ülkenin anne babasıdır. Siz anne babanızın sağlıklı olması için onlardan para alıyor musunuz? Bundan dolayı emeklilerden muayene ve katkı payı alınmamasını istiyoruz” çağrısında bulundu.

 

MAAŞLARDAKİ ADALETSİZLİK SON BULSUN

Emeklilerin ücretlerinde de büyük eşitsizlik ve mağduriyetlerin yaşandığına dikkat çekerek sözlerine devam eden Ergün, şunları kaydetti: “Yaklaşık 130 bin emeklimiz bin liranın altında maaş alıyor. Emekli bu aylık ile ne yapacak? Nasıl geçinecek? Bu sistem adil değil. Tüm emeklilere aynı oranda zam yapıldığı zaman, fazla maaş alan fazla zam alırken, düşük maaş alan düşük zam alıyor. Adaletsizlik kaldığı yerden devam ediyor. Buna bir çözüm getirilmelidir. Bu adaletsizlik son bulmalıdır.”

KAYNAK: Milli Gazete 20/11/2019

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019