gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

EMEKLİ ÇALIŞANLARIN KIDEM TAZMİNATI

EMEKLİ ÇALIŞANLARIN KIDEM TAZMİNATI

GÜVENCE ALTINA ALINMALI...

Kıdem tazminatı, işçilerin en büyük güvencesidir. Kimi zaman iş güvencesi sağlar ve kimi zaman da işsizlik dönemlerinde gelir kaybını önleyen bir ödeme olan kıdem tazminatında yeni bir yol haritası çizilmek istenmektedir. Kazanılmış hakların korunması konusunda kaygıları artıran kıdem tazminatın yapılmak istenen değişikliklerde sosyal taraflar arasında ortak mutabakatın sağlanamaması üzerine Hükümette geri adım atmıştır.

Kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik sistemine dönüştürülmesine itirazların yükselmesi karşısında, Cumhurbaşkanı taraflar uzlaşmadan bu konunun ele alınmayacağını net bir şekilde açıklamıştır.

Kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik sistemi kapsamında emekli aylıklarına yansıtılacak bir ödeme olarak değiştirilmesi, iş ve sosyal güvenlik hukuku bakımından da sakıncalar taşımaktadır.

Kıdem tazminatına bir prim geliri olarak bakılamaz. Kıdem tazminatı ücretin bir parçasıdır. Hak kazanma koşulları çok seçenekli olduğu için mevcut sistemin korunması hedeflenmelidir. Özellikle de işten çıkarmalarda ödenen ve işsizlik döneminde de gelir olarak kıdem tazminatı koruyucu bir özellik taşıdığından yapılmak istenen sistem değişikliğine, işçi konfederasyonları ve üye sendikalar olumlu bakmamıştır.

Kıdem tazminatı ile emekli aylığı bağının kurulması, emekli aylıklarını daha da küçültecek bir etki getireceğinden ‘tamamlayıcı emeklilik sistemi’ne karşı çıkılmaktadır. Esas olan kıdem tazminatı ödemelerinde bir yıl çalışma koşulunun kaldırılması ve emekli çalışanlara kıdem tazminatının ödenmesini sağlayan düzenlemenin yapılmasıdır. Emekli çalışanların işten ayrılmalarında kıdem tazminatının ödenmemesi bir hak kaybı olarak değerlendirilmelidir. İşverenler iş sözleşmesini fesih yoluna gitmediğinden çok sayıda çalışan emeklilerimiz kıdem tazminatını alamamıştır.

Kıdem tazminatı, pozitif iş hukukunun bir güvencesidir. Kıdem tazminatının mevcut yapısı korunmalı ve emekli çalışanlarımızın da kıdem tazminatını güvence altına alan değişikliğe gidilmelidir. Emekli çalışanlarımız iki yönlü mağdur edilmektedir. Birincisi, sosyal güvenlik destek primlerinin bir karşılığının olmamasıdır. İkincisi, emekli çalışanlarımıza çoğu zaman kıdem tazminatları ödenmediğinden, diğer çalışanlara göre haksızlık yapılmaktadır. Bu iki soruna çözüm bulunmalı ve emekli çalışanlarımızın kıdem tazminatlarının ödenmesi güvence altına alınmalıdır.

Bütün işçilerin kıdem tazminatını koruma altına alacak bir değişiklik planlanmalıdır. Hükümetin açıklamalarında kıdem tazminatını düzenli alanların oranının yüzde 10 olarak açıklaması karşısında, “mevcut kıdem tazminatı ödeme koşullarının korunması” koşuluyla fon sistemi, alternatif bir seçenek olarak benimsenebilir.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi gündemden çıkarılmalı ve bütün işçilerin kıdem tazminatını güvence altına alan ve kesimlerin uzlaşmasını öngören değişikliklere gidilmelidir.

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019