gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

DEVLET VE MİLLET EL ELE Kazım ERGÜN

DEVLET
VE MİLLET
EL ELE

Kazım ERGÜN
Dünya, korona virüs salgınıyla büyük bir şok yaşamaktadır. Geçmişte insanları korumanın, bu kadar zor olduğu bir süreç görülmemiştir. İnsanların kendilerini koruması için de, “evde kal” çağrıları yapılmaktadır. Geçim derdi ile birlikte sağlık sorunu önceliğimiz olmuştur. Bulaşıcı yönü olan ve insandan insana geçen korona virüse karşı savaş verilmektedir. Savaşın cephelerini genişletmek ve dayanışmamızı artırmak zorundayız.

Çocuk, genç ve yaşlı ayrımı yapılmaksızın bulaşan bir hastalık olan koruna virüsten korunmak için evde kal çağrılarıyla birlikte ekonomik ve sosyal hayat da durmuştur. Hizmet sektöründe çalışanların büyük çoğunluğun zarar gördüğü bir süreç yaşanmaktadır. Sanayi sektörü de durma noktasına gelmiş, esnek istihdamla üretimin sürdürülmesi amaçlanmaktadır. Bu dönemde, evden çalışma ağırlık kazanmış ve bu şekilde istihdam korunmaya çalışılmaktadır.
Devletimiz, destek paketini açıklamış ve yoksul kesimlerin de korunması için yardım yapılacağı öngörülmüştür.

Hükümetimizin destek paketlerinden en önemlisi olan, en düşük emekli aylığının 1500 TL olarak ödenecek olması, emeklilerimiz için önemli bir iyileştirme olmuştur. Emeklilerimiz adına emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. 1500 TL’nin altında kalan aylıkların 1500 TL’ye gelene kadar aynı ödemenin yapılması yerine, 1500 TL taban aylık olarak tercih edilseydi, daha anlamlı olurdu.

Bu süreçte işyerlerini ve istihdamı korumak esas olmalıdır. Durumu iyi olan sanayicilerimize büyük görevler düşmektedir. Devlet ve millet el ele dönemini yaşıyoruz.

Bu krizi fırsat bilerek, işten çıkarma yapılmamalıdır. Üretim durduğunda, koruyucu seçeneklerimiz vardır. Ücretli izin uygulamalarına başvurulmalı ve insanlarımızın sağlığının korunmasına destek olunmalıdır. İnsanlarımızın sağlığının korunması için kişi ve kuruluşlar olarak fedakarlık yapma dönemidir.

Bunlardan birisi; istihdamın durması veya çalışma saatlerinde üçte bir azalma olduğunda, “kısa çalışma” uygulamasını etkin kullanmaktır. İşsizlik sigortası fonu, böylesine beklenmeyen kriz ortamlarında devreye girmelidir. Kısa çalışma hakkından yararlanmada son üç yılda prim ödeme koşulunun 450 gün olarak aranmaması gerekir. Çünkü, çalışanların önemli bir kısmı bu haktan yararlanamayacağından, işten çıkarmalar yaşanır. Üretimi duran ve istihdamı askıda olan her bir işçimiz, “işsizlik sigortası prim ödeme koşulu” aranmadan, üç ay boyunca, kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılmalıdır.

Sağlık, en temel insan hakkıdır. İnsanı koru ki, devlet yaşasın. Bu yönüyle, sağlık hizmetlerine daha çok kaynak ayrılmalıdır. Koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde işletilmesi için kamunun ağırlığı benimsenmelidir. Sağlık hizmetlerine erişim, sosyal devletin en temel uygulaması olmalıdır. Anayasamızdaki hüküm gereğince, sağlık hizmetlerinin kamu eliyle verilmesi, temel bir politika olarak benimsenmelidir.

Gün, dayanışma günüdür. Emeklilerimizin büyük kısmı, yaşları gereği sokağa çıkma yasağına tabidir. Aslında her bir insanımız evde kalmalıdır. Evde kalmak sağlık, dışarıda olmak ise risktir. Bu nedenle, devletimizin açıklamalarına harfiyen uyulmalıdır. Dayanışma ile bu virüs belasından kurtulabiliriz. Yaş farkı olmaksızın kurallara uyulmalıdır. Bu yapıldığı zaman aydınlık yarınları birlikte yaşayacağız.

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019