gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

BAYRAM İKRAMİYELERİMİZ

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanımız Kazım Ergün, emekli bayram ikramiyelerine bir artış uygulamasının hayata geçirilmesini olumlu bulduklarını ancak bu uygulama ile getirilen tüfe artışının son altı ayla sınırlanmayıp, ikramiyenin verilmeye başlandığı tarihten bu yana uygulanmasının doğru olacağını ifade etti.

ERGÜN: "Tüfe artışının son altı ayla sınırlanmayıp, Bayram İkramiyesinin verilmeye başlandığı tarihten bu yana uygulanması doğru olacaktır..."

 

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanımız Kazım Ergün, emekli bayram ikramiyelerine bir artış uygulamasının hayata geçirilmesini olumlu bulduklarını ancak bu uygulama ile getirilen tüfe artışının son altı ayla sınırlanmayıp, ikramiyenin verilmeye başlandığı tarihten bu yana uygulanmasının doğru olacağını ifade etti. Ergün açıklamasında şunları söyledi:

"Türkiye Emekliler Derneğimizce yaklaşık 45 yıldır dile getirilen ve ancak 2018 yılında yayınlanan; 7143 Sayılı Kanun'la, 5510 Sayılı Kanun'a eklenen ve emeklilere dini bayramlarda ödenmek üzere 1000 TL bayram ikramiyesi öngören uygulamada artış ile ilgili bir düzenlemenin olmaması, emeklilerimizin üç yıldır aynı tutarı almasına sebep olmuştu. Hukukumuzda artış düzenlenmeden getirilen tek uygulama olan bayram ikramiyelerinde, yeniden düzenlemeye gidilmesi ve artış sisteminin belirlenmesi şarttı.

Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan açıklamayla, bayram ikramiyelerine tüfe oranında artış verileceğinin ifade edilmesi emekli topluluğumuzda memnuniyetle karşılanmakla birlikte, bir takım beklentilere de sebep olmuştur.

Emeklinin beklentisi; ikramiyenin verilmeye başlandığı tarihten buyana emekli maaş artışlarındaki oranın uygulanması yönündeydi. Bu durumda bayram ikramiyelerinin tutarının 1500 TL olması beklentisi oluşmuştu. Ancak son altı ayın enflasyonun baz alınması ve üzerine cüzi bir miktar eklenerek artışın 100 TL'ye çıkarılması için kararname çıkarılacağının ifade edilmesi bu beklentileri karşılayamamıştır. Kararname çıkarılırken bu hususun bir kez daha değerlendirileceği ve beklenti içerisinde olan emekli topluluğumuz ile dul ve yetimlerimizin bayrama mutlu girecekleri rakamın belirleneceği umudunu hala taşımaktayız.

Ayrıca sayıları 400 Bin'e ulaştığı ifade edilen sandık emeklilerimiz ile onların dul ve yetimlerinin de kapsam içine alınarak, bir mağduriyetin giderileceği beklentimizi sürdürmekteyiz.

Yıllardır beklediğimiz bayram ikramiyesinin hayata geçirilmesi önemli bir adımdır. Bu yüzden emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunmuştuk. Gelinen noktada, bu uygulamaya bir artış sisteminin getiriliyor olması da umut vericidir. Aksi takdirde, enflasyonist baskılar altında erimeye maruz kalacak olan ikramiyeler giderek küçülecek ve yok olacaktı.

Ancak, emeklimizi mutlu edecek olan ve gönlünde yatan artış, daha önce de ifade ettiğimiz gibi; üç yıllık kaybı karşılayacak şekilde, ikramiyelerin 1500 TL'ye yükseltilmesidir. Bu umudumuzu ve beklentimizi hala taşımaktayız."

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019