gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

ARİF YILDIZ: "YAŞLI VE EMEKLİLERİMİZE DAHA ÇOK DESTEK OLUNMALI..."

ARİF YILDIZ: "YAŞLI VE EMEKLİLERİMİZE DAHA ÇOK DESTEK OLUNMALI..."

Türkiye, dünyayla birlikte çok büyük bir salgınla mücadele etmektedir. Dünyayı kasıp kavuran korona virüs, daha çok direnç gücü düşük olan yaşlı ve emeklilerimizi hedef almaktadır.

Herkes mutlaka gerekli olan koruyucu tedbirleri almalıdır. Yaşlı ve emekliler daha çok evde kalarak sıkı izole olmalıyız. Devletçe ve ilgili kurumlarca gerekli maddi ve manevi destekler sağlanarak hayatta kalma umutları artırılmalı, yaşlı ve emeklilere daha çok vefa örneği gösterilmelidir.
Salgınla mücadelede özverili görev yapan başta doktorlarımız olmak üzere sağlık çalışanlarına minnet borçluyuz. Bu krizin en kısa sürede atlatılması en büyük dileğimizdir.

Yaşlıların korunması, devlet politikası olmuştur. Bunun yanında, geliri olmayan yaşlılarımıza ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımların bir sistem dahilinde yapılması için sosyal güvenliğin bir normu olan “aile yardım sigortası” getirilmelidir. Ülkemizde, sosyal güvenliğin dokuz normunun sekizi kabul edilmiş, aile yardımı sigortası düzenlenmemiştir. Bu kapsamdaki yardımlar Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıfları eliyle yerine getirilmektedir. Bütünsel bir sistem kurulamadığından, yapılan yardımların işleyişinde dağınıklık bulunmaktadır. Sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye’nin sosyal güvenlik sistemini eşitlik kuralına göre yönetmesine ihtiyaç vardır.

Emekli aylıklarında, dönemsel eşitsizlikler en önemli sorun olmuştur. Özellikle, emekli aylıklarında yaşanan kayıplara gerçekçi çözüm bulunmalıdır. Nisan 2020 itibariyle en az emekli aylığı ödemesi ek ödeme dahil 1.500 TL olarak belirlenmiştir. Bu olumlu adımın yanında, asgari ücret gibi bir her yıl başında asgari emekli aylığı hesaplanmalıdır.
Devletimiz, salgının etkilediği kesimler olan çalışanların işini kaybetmemesi için bir takım tedbirler almaktadır. Kapanan işyerleri ve çalışanları, bu süreçten büyük zarar görmüştür. Ekonomik krizlerin olduğu süreçlerden en az zararla çıkılması için işsizlik sigortası fonu ve kısa çalışma uygulaması devreye girmelidir.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için son üç yılda 450 gün işsizlik sigortası primi ödenmesi koşulu bulunmayanlar da kısa çalışma kapsamına alınmalıdır. Ücretsiz izin yerine kısa çalışma ödeneği devreye girmesi, en adil çözüm olarak bakılmalıdır. Kayıt dışı istihdamda olanların izlenmesi ve korunması hedeflenmelidir. Bu sürecin iyi yönetilmesi için Ekonomik ve Sosyal Konsey toplanmalı ve her kesimin görüşleri alınarak ortak bir karara varılmalıdır.

İstihdamın korunması, insanların yarınlara güvenle bakmasını sağlayan temel bir haktır. Bu süreçte kapanan işyerlerinin eli kolu bağlanmış durumundadır. İşyerlerinin de korunması esas olmalı ve gerekli olan destekler yapılmalıdır. Para ve mali politikalar, sosyal politikalar ile uyumlu bir şekilde yönetilmelidir.

İşgücünü kaybetmek, ekonomiyi kaybetmek anlamına gelir. Bu nedenle, devletimiz bütün imkanlarını kullanarak, destek paketinin kapsamını genişletmelidir.

Sosyal güvenlik, toplumun bugününü ve yarınını güvence altına alan bir sistemdir. Sosyal güvenliğin gelir kaynağı ise, istihdamdır. Bu nedenle, istihdamın korunması, sosyal güvenlik haklarının da korunması bakımından en büyük güvence olarak değerlendirilmelidir.

Sosyal devlet böylesine kriz dönemlerinde kendini göstermeli ve her ailenin gelir durumuna göre destek vermelidir. Devletin imkanları ile birlikte milli gelirden çok yüksek oranda pay alan nüfusun yüzde 20’sinin destek verme günüdür. Yüksek gelire sahip olanlar, üzerlerine düşen bağışları yapmalı ve bu şekilde toplumun diğer kesimlerine destek sağlamalıdır.

Sosyal hukuk devleti uygulamalarıyla her kesimin sorunlarına çözüm aranmalı ve bu güzel ülkemizin insanları korunmalıdır. Bu duygularla, bütün dünya insanlık alemine sağlıklı günler dileriz.

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019