gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

3600 EK GÖSTERGE VE İNTİBAK SORUNLARI ACİLEN ÇÖZÜLMELİ

3600 EK GÖSTERGE VE İNTİBAK SORUNLARI ACİLEN ÇÖZÜLMELİ

(Gazi AYKIRI / TÜED Genel Sekreteri)

Yıllardır kamu çalışanlarının ve emeklilerinin bir beklentisi var. 3 bin 600 ek gösterge hakkı. Bir türlü çözüme kavuşturulamayan bu mesele yüzden büyük bir kesim mağdur edildi.

Ek gösterge konusunda atılacak adım merakla beklenen konulardan biriydi. Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ardından Bakan Bilgin konuyla ilgili olarak, "Sözleşme kapsamında 3 bin 600 ek gösterge meselesi çalışma grubuyla tamamlanacak. Sözleşme kapsamı içinde tamamlanacaktır. Çalışmamızı yaptıktan sonra, kanun çıkarılması gerekiyor" açıklaması yaptılar.

İnşallah en kısa sürede bu düzenleme hayata geçirilir ve bir mağduriyet ortadan kalkmış olur. Memurlar ve memur emeklilerinin yüzü güler. Ancak burada da bir sorun var. Bütün kamu çalışanlarını kapsamıyor bu düzenleme. Mevcut hazırlıklara göre; askerler, sahil güvenlik elemanları, bazı stratejik görevlerde olanlar, doktorlar, mühendisler (kadrosunda yer alan), işi önemli olan çeşitli üniversite görevlileri gibi azınlık bir grup bu gösterge düzenlemesi içinde yer alıyor. Fakat büyük bir çoğunluğu, yaklaşık yüzde 80’lik bir grup 3600’e bağlı değil.

Ek göstergenin anlamı şu; memurların maaşları, emekli olacakları zaman alacakları ikramiyeleri ve emekli aylıkları hesaplanırken çeşitli göstergeler kullanılıyor. 2200 altı, 2200 ve 3000 gibi ek göstergeler üzerinden hesaplanan bu ücretlere tabi meslek grupları, 3600 ek gösterge çalışmasıyla genişleyecek. Bu mesleklerin çoğunluğunu öğretmenler, hemşireler, polisler ve din çalışanları oluşturuyor. Memurların yaklaşık yüzde 80'inin göstergelerinin ise halen 3600’ün altında olduğu biliniyor.

Ek göstergelerin 3600’lere çıkması durumunda sadece emeklilik ikramiyesinde 25 bin liraya yakın bir artış bekleniyor. Ayrıca, brüt maaşlarında 100 liranın üstünde yükseliş olacak. Emekli aylıklarında ise 800 lira civarında artış öngörülüyor.

Yasalaşma süreci de şöyle işleyecek bu düzenleme için; ek göstergenin çalışmaları tamamlanınca Meclis’e sunulacak. Konu Meclis’ten de geçerse Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına gidecek. Ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşmış olacak. Ancak öncelikli olarak çalışmaların tamamlaması gerekiyor. Bu kapsamda 2022 sonunda ek göstergenin yasalaşması bekleniyor.

Biz bu düzenlemenin hem geneli kapsayacak şekilde yapılmasını, hem de 2022 yılının sonunu beklemeden, hemen yılın başında yapılmasını istiyoruz. Bir mağduriyet, yaşanan bir haksızlık giderilecekse geçen her gün adaletsizliği artırır, haksızlığı büyütür.

Bununla birlikte, memur emeklilerinin dışında kalan emeklilerin de yıllardır beklediği bir intibak yasası var. O da, sayın bakanın söylediği gibi yasayla parlamentoda çözülmesi gereken bir sorun. 2000'den bu yana emekli olanları kapsıyor ve 2000'den bu yana çözümlenmeyi bekliyor.

Buradan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sayın Vedat Bilgin'e seslenelim ve diyelim ki:

"Sayın bakanımız! Bir ülkenin öz evlatları, üvey evlatları olmaz. Haklar eşit ve dengeli dağıtılır. Kamu çalışanları ve emeklilerinin 3 bin 600 Ek Gösterge sorunu mecliste yasa yoluyla çözülecekse, aynı şekilde intibak sorunu da çözülmeli. Hatta son yılların geleneksel yaklaşımıyla, yani bir torba yasa içerisinde bütün emeklilerin sorunlarını, bir kalemde çözmek mümkün. İntibak sorununa da bi el atıverirseniz, emekliler mutlu olacaktır. Mutlu emekli, mutlu ve müreffeh ülke demektir..."

Çünkü artık bütün dünyada, ülkelerin yaşanabilirlik standartları, emeklilerin yaşam kaliteleriyle ölçülüyor. 13 Milyon 500 Bin emeklinin yüzde 80'inin aylık gelirlerinin açlık sınırının altında olduğu ülkemizde, yaşam kalitesinden söz edemiyoruz. Emekliler, yaşamlarının son dönemlerini ne yazık ki, geçim sıkıntısı içerisinde, hayatta kalmaya çalışarak geçiriyor. Artık bu gerçeği, ülkeyi yönetenler de görmeli.

Emeklisi mutsuz toplum, mutsuzdur...

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019