gorsel
Mesaj Gönder
Kapat
Ana Sayfa > Haberler

3 BİN 600 VE İNTİBAK SORUNU DERHAL ÇÖZÜLMELİ

MEMUR EMEKLİSİ DE UMDUĞUNU BULAMADI…

Vatandaşın artık güvenmediği TÜİK bile, yıllık gıda enflasyonunu Agustos 2021 itibariyle, yüzde 29 olarak açıkladı. Yuvarlak hesap yüzde 30 diyelim. Yine aynı TÜİK hesaplamaları, bir yıllık tüfe oranını yüzde 19,25 olarak ortaya koydu. Buna da düz hesap yüzde 20 diyelim.

Rakamı biraz daha düşürelim hatta. On iki aylık ortalamalara göre enflasyon oranı yüzde 15,78 olarak açıklandı TÜİK tarafından.

Bütün bu rakamlar ortadayken; kamu çalışanlarına (memurlara) ve onların emeklilerine zam almak için oturulan, toplu görüşme masasından ne çıktı dersiniz?

Çıka çıka; 2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci 6 ayı için de yüzde 7 zam çıktı. Bu kümülatif toplamda yıllık yüzde 12,35 zam oranı demektir.

Eeee! Ne anladık bu işten?

Yıllık yüzde 30 olan gıda enflasyonunun yarısı kadar bir zam almak için mi, haftalarca toplu görüşme koşuşturması yaşandı?

Bu nasıl bir hesaptır ki, enflasyonun çok altında kalan bir zam oranına razı olunuyor ve “merak etmeyin altında kaldığı zaman, üzerine enflasyon farkı verilecek” denilebiliyor. Yani ancak o zaman enflasyon oranını yakalayabilecekler. Ki, 2017 yılının Temmuz ayından beri süregelen uygulama zaten bu.

Yani; “Size bir rakam açıklayalım, enflasyonun altında kalacağını artık çocukların bile bildiği bu rakama, gerçekleşen enflasyona erişecek kadar ek artış sağlarız” deniliyor, senelerdir.

Be muhteremler! Milletin önüne toplu görüşme masaları koyup, günlerce ne diye kafaları karıştırıyorsunuz? “Enflasyona endeksledik, zamları otomatiğe aldık” deyin, olsun bitsin. Zaten yaşanan bu değil mi?

Yüzde 30 gıda enflasyonunun yaşandığı bir dönemde, yüzde 12,35 zam almanın nesi başarıdır? Memur emeklisinin kafasını neden karıştırıyorsunuz? Sonuçta cebine girenin gıda enflasyonunun yarısı bile olmadığının farkında değil mi sanıyorsunuz, memur emeklileri?

Hadi refah payı, büyüyen Türkiye’den pay veya gelişmişlik ikramiyeleri gibi ödemeler yapmıyorsunuz, onu anladık. Bari enflasyonun altında zam vermeyin…

3 BİN 600 VE İNTİBAK

Yıllardır kamu çalışanlarının ve emeklilerinin bir beklentisi var. 3 bin 600 ek gösterge hakkı. Bu yüzden büyük bir kesim mağdur edildi.

3 bin 600 ek gösterge konusunda atılacak adım da merakla beklenen konulardan biriydi. Bakan Bilgin konuyla ilgili olarak, “Sözleşme kapsamında 3 bin 600 ek gösterge meselesi çalışma grubuyla tamamlanacak. Sözleşme kapsamı içinde tamamlanacaktır. Çalışmamızı yaptıktan sonra, kanun çıkarılması gerekiyor” açıklaması yaptı.

İnşallah en kısa sürede bu düzenleme hayata geçirilir ve bir mağduriyet ortadan kalkmış olur. Memurlar ve memur emeklilerinin yüzü güler.

Memur emeklilerinin dışında kalan emeklilerin de yıllardır beklediği bir intibak yasası var. O da, sayın bakanın söylediği gibi yasayla parlamentoda çözülmesi gereken bir sorun. 2000’den bu yana emekli olanları kapsıyor ve 2000’den bu yana çözümlenmeyi bekliyor.

Buradan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sayın Vedat Bilgin’e seslenelim ve diyelim ki:

“Sayın bakanımız! Bir ülkenin öz evlatları, üvey evlatları olmaz. Haklar eşit ve dengeli dağıtılır. Kamu çalışanları ve emeklilerinin 3 bin 600 Ek Gösterge sorunu mecliste yasa yoluyla çözülecekse, aynı şekilde intibak sorunu da çözülmeli. Hatta son yılların geleneksel yaklaşımıyla, yani bir torba yasa içerisinde bütün emeklilerin sorunlarını, bir kalemde çözmek mümkün. İntibak sorununa da bi el atıverirseniz, emekliler mutlu olacaktır. Mutlu emekli, mutlu ve müreffeh ülke demektir…”

M.Emin TANGÖREN

TÜED Basın Sözcüsü

Bülten Aboneliği
Derneğimizle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.
Adres Anıttepe Mh. Işık Sk. 11 Tandoğan - Ankara
Telefon 0312 230 34 28-29-89
Faks 0312 230 16 41-92
E-Posta tued@tued.org.tr / basin@tued.org.tr
tued.org.tr 2019